Гід по Стамбулу

Стамбул – величезний мегаполіс, що поєднує європейську та східну культуру. Це єдине місто у світі, яке знаходиться одночасно в Європі та Азії. І саме з нього ми рекомендуємо розпочати своє вивчення Туреччини.

Стамбул сповнений історичних та культурних пам’яток, але водночас фрілансери знайдуть тут все необхідне: коворкінги та кофешопи для роботи, великий вибір житла, розваг та гарний інтернет. А тепер про все по порядку.

Добираємось до Стамбула

Найкращий спосіб дістатися з України до Стамбула – авіа.
Звідки летіти: Київ, Львів, Одеса, Харків та Запоріжжя.

Зазвичай найдорожчі перельоти з Києва. З решти +- ціна однакова. Далі все залежить від сезону, компанії та наявності багажу.

Ціни: стартують від 1000 грн (35 $). Найдешевше вийде, якщо бронювати за 2-3 місяці. Ціни порівнюй, як завжди, на сайтах Skyscanner, Momondo, Kayak.

Як пересуватися Стамбулом

Таксі

У Стамбулі проживає близько 20 млн людей, і через постійні пробки не можна назвати машину найкращим видом транспорту. Але якщо раптом засиділися в барі і немає виходу, ділимося інформацією про таксі в Стамбулі.

За одну посадку в автомобіль доведеться заплатити 5,55 ліри. Плюс, кожен наступний кілометр поїздки оплачується за єдиним тарифом 3,45 ліри.

Заходячи в машину, одразу перевіряй, чи встановлено 5,55 лір на лічильнику.

Автомобілі офіційного стамбульського таксі забарвлені у жовтий колір і на них є відповідний напис Taksi.

Якщо не хочеш ловити машину на вулиці, скачай додаток онлайн-таксі у Стамбулі – BiTaksi.

Якщо добираєшся з європейської частини до азіатської та навпаки, врахуй, що проїзд на автомобілі/таксі через Босфорський міст (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) та міст Султана Мехмеда Фатіха (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) становить 13,25 лі. У разі перетину мостів на таксі ця сума додасться до вартості лічильника. Проїзд тунелем Євразія становить 36,4 ліри. Цю вартість також буде включено в загальну суму за проїзд.

Громадський транспорт

Нестачі громадського транспорту в Стамбулі не відчувається – інфраструктура добре розвинена і постійно вдосконалюється. Є 4 гілки метрополітену, автобуси їздять більш ніж по 500 маршрутах, на додачу 4 трамвайні гілки – 2 швидкісні та 2 звичайні. А ще водний транспорт, канатні дороги, фунікулери та тунель Мармарай, що пролягає під Босфором.
З мінусів: постійні пробки та натовпи людей.

Відразу після прильоту купи Istanbulkart, тому що купувати одноразові квитки невигідно навіть тим, хто користується транспортом щодня (1 поїздка – 1$, по карті – 0,5$).

Де придбати Istanbulkart: можна відразу ж в аеропорту. Квиткові автомати в Стамбулі, можна знайти на виході з терміналу прибуття. Заплатити можеш карткою чи лірами. Але врахуй, що в місті ще залишилися старі автомати, які беруть лише паперові гроші.

Квитки мають російськомовний інтерфейс, тому розібратися буде нескладно.

Ціна: відразу потрібно заплатити 10 лір: 6 лір – карта, 4 – залишається на балансі. Але поповни одразу на 20-30 лір – цього вистачить на перший час. Більшість поїздок коштує 3,5 ліри. Пересадка з гілки на гілку – 2,5.

Проїзд на фунікулері, поромі та вінтажному трамваї коштує так само – 3,5 ліри. На деяких поромах може коштувати дорожче.

Винятком є гілка Marmaray, яка має одну підземну ділянку у тунелі під протокою Босфор. Це важлива гілка метро, яка поєднує європейську та азіатську частини Стамбула. На гілці Marmaray вартість проїзду залежить від кількості станцією. До 7 станцій – 3,5 ліри, далі дорожче. Максимальна ціна – 7,75 лір.

Гілка має одну особливість: При вході з балансу в тебе відразу знімуть 7,75 лір, і якщо ти проїхав(а) менше 7 станцій, вже виходячи з метро потрібно знайти автомат, який поверне гроші.

Де поповнювати: біля входів на станції метро та на зупинках є автомати з продажу та поповнення карт.

Години роботи: З 6-00 ранку до опівночі. Деякі гілки починають роботу трохи раніше та працюють довше. Точна інформація є на офіційному сайті .

Оренда авто

Не найпопулярніший спосіб пересування навіть серед тих, хто завжди у поїздках орендує машини. Дороги в Стамбулі чудові, але вічні пробки, вузькі вулички в центрі та складна ситуація з паркуванням приносять масу незручностей мандрівникові.

Але якщо ти дуже любиш водити, плануєш часто їздити загороду, на пляжі, то машина тобі явно знадобиться.

Хто зможе орендувати: особи віком від 21 року та зі стажем водіння не менше 1 року. Іноді машину преміум-класу можуть надати до прокату тільки якщо ти старше 25-27 років.

Де орендувати: Europcar, Avis.

Ціна: 20-25$/доба за економклас.

Купуємо місцеву сім-карту

Про турецькі сім-карти ми докладно писали в статті про Туреччину.Там ти знайдеш всю інформацію про операторів та вартість картки.

У Стамбулі SIM можна купити відразу після прильоту в Новий Аеропорт, але так вийде в два рази дорожче. Найкраще знайти офіси операторів у самому місті.

Коворкінги у Стамбулі

Стамбул дуже тішить вибором та ціною коворкінгів. Культура коворкінгів сягнула навіть азіатської частини міста. Їх там, звичайно, на порядок менше, але можеш розраховувати на більшу кількість вільних столів.

Ціни: за 100$ в Kolektif House(найбільші в Стамбулі – 4 офіси, включаючи 1 в азіатській частині) ви отримаєте цілодобовий доступ до коворкінгу з безлімітною кавою та закусками.

Ще кілька коворкінгів у європейській частині:

ATÖLYE 

Impact Hub

Workinton

Daire Coworking

Workhaus

А ще у Стамбулі дуже багато кофешопів із цілком робочою обстановкою. Багато намадів, насправді, часто там працюють.

Погода в Стамбулі

Територія Стамбула підпадає під Середземноморський клімат. Для тих, хто як і я, не сильний у географічних термінах: це коли літо довге та сухе, а зими короткі та вологі.

Найхолодніші місяці – січень та лютий. Хоча температура опускається лише до -3 вночі, може відчуватися холодніше через сильні вітри. Влітку ж рятують лише міські пляжі, тому що у +30 перебувати на відкритому повітрі у місті важко.

Де краще зупинитися

Коли площа міста становить 5400 км2, дуже важливо вибрати правильне місце проживання. Стамбул ділиться на 39 районів, 25 з яких розташовуються на європейській стороні, 14 – азіатській (з одного боку на іншу дістатися нескладно, але буває довго). Нам важливі ті, де безпечно, хороша інфраструктура і є чим зайнятися у вільний час.

Розглянемо 5 найкращих:

Султанахмет

Історичне та культурне серце Стамбула, тому цей район – фаворит серед туристів. Саме тут знаходиться візитна картка міста – Блакитна мечеть. Окрім неї, собори, палаци, храми, різноманітні кафе та ресторани. Завдяки поліції, що чергує, на вулицях району можна почуватися в безпеці.
Кому підійде: якщо ти в місті вперше, і готовий терпіти натовпи туристів заради близькості всіх головних пам’яток Стамбула.

Мінуси: бюджетні варіанти проживання тут рідкість, та й заклади також із високим цінником. І ще одна – відсутність метро.

Каракьой

Хіпстерський район Стамбула. 2010 року в цьому районі почали переробляти вбиті історичні будівлі на молодіжні кафе та бари. Його люблять не лише мандрівники, а й місцева молодь, тож тут дуже легко завести знайомства з локалами та стати ближчими до культури.
Кому підійде: любителям стріт-арту, кафешок та вуличних музикантів. Та й перейшовши через міст можна швидко опинитися у Султанахметі.

Бейоглу

Центральний район нового Стамбула. Тут з’являються бюджетні варіанти житла. Найгучніша вулиця району Істікляль славиться незліченною кількістю магазинів, барів та клубів.

З визначних пам’яток – вежа Галата, знаменита площа Таксім. А ще тут дуже мальовничі набережні, з яких відкривається вид на Босфор та Золотий Ріг. А до історичного центру легко дістатися метро або автобусом.

Кадикьой

Відпливши на кораблику з Європейської частини Стамбул, потрапляємо в зовсім іншу, азіатську частину міста – Кадикей. Тут уже не штовхають на кожному кроці туристи, що фотографують, але все ж багато бекпекерів. В азіатській частині вже більше хостелів, ніж готелів, та загалом житло дешевше.

На відміну від старого міста – району Фатіх або Бейоглу, в Кадик зовсім інша атмосфера. Зайшовши вглиб його вулиць, потрапляєш у зосередження величезної кількості місцевих барів, книгарень, музичних лавок, модних бутіків та тату-салонів.

З мінусів: діставатися європейської частини тобі доведеться близько години. Найзручніший спосіб – пором (3,5 ліри).

Ускюдар

Ще один район на азіатській стороні Стамбула – Ускюдар та його найцікавіший квартал Кузгунджук із різьбленими дерев’яними будиночками. Може здатися нудним аматорам нічного життя, але ідеально для тих, хто хоче поринути у східний колорит, якого менше у європейській частині.

Кому підійде: тим, хто хоче поринути у традиційну турецьку культуру. Плюс, в Ускюдарі не так багато туристів, а отже, і ціни на житло набагато приємніші. При цьому транспортна система дуже налагоджена: є метро (лінія M5), вокзал і порт.

По карті можете зорієнтуватися, який район де знаходиться:

*Іконками з ноутбуками відзначені коворкінги

Де і чим харчуватися у Стамбулі

У Стамбулі величезний вибір ресторанів та кафе на будь-який смак та шлунок. Обов’язковим пунктом, звичайно ж, скуштуватиме традиційні турецькі страви. Ціни у закладах дуже різні. Найдорожчі дізнаєтесь одразу – у них є вид на Босфор.

Бюджетним варіантом стануть кафе-їдальні на зразок Galata Kitchen. Все готується зі свіжих продуктів, куплених на ринку, і кухарі регулярно змінюють меню.

Але справжня турецька кухня на вас чекатиме прямо на вулицях Стамбула. Там можна перекусити менше, ніж за долар: з’їсти ароматний денер, смажену рибу в хлібі, фаршировану мідію в долмі або свіжий бублик симіт. Запивати це все обов’язково айраном – головним турецьким напоєм.

У місті є ресторани будь-якої кухні та великий вибір веганських кафе.

Total
0
Shares
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You May Also Like
Детальніше

Все, що цифровому кочівнику потрібно знати про Туреччину

Туреччина несправедливо асоціюється лише з пляжним відпочинком серед українських туристів. Насправді Туреччина – дивовижна країна, яка поєднує в…
Детальніше