У цій статті ми розповідаємо про найголовніше, що має знати діджитал номад перед поїздкою на Балі.
Зміст
Як отримати візу на Балі
Щоб провести на Балі місяць знадобиться лише закордонний паспорт. Якщо ви збираєтеся залишатися на довше, необхідно оформити візу в Посольстві Індонезії в Києві.
Віза видається на 60 днів з можливістю продовження 4 рази по 30 днів кожен без виїзду з країни (вартість продовження 800 000 індонезійських рупій 56 $).
Віза відкривається для одноразового відвідування, тому при вильоті вона анулюється.
Летимо на Балі
Острів знаходиться неблизько, тому прямих перельотів, на жаль, немає і потрібно летіти з пересадкою в одному з міст: Досі, Катарі, Абу-Дабі, Стамбулі або Сінгапурі (є й інші варіанти, ці – найпопулярніші).
Ціни залежать від сезону та варіюються від 400 до 700 доларів. З дешевими квитками треба бути напоготові: є шанс, що доведеться 2 дні жити в аеропортах та ще й летіти лише з ручною поклажею.
Обов’язково дивимося час перельоту разом із пересадкою (зазвичай 25–30 годин) та наявність багажу.
Шукати квитки найкраще на кількох сайтах та порівнювати ціни: Skyscaner, Aviasales, Momondo, Kayak.
Правила на ввезення в країну – стандартні, крім одного важливого моменту:
В Індонезії є внутрішній закон, який жорстоко обмежує ввезення тварин. Тобто офіційно ввезення тварин до Індонезії дозволено, але за фактом довезти вихованця на Балі – дуже напружено і дорого (йдеться про 1000–2000$).
Добираємось з аеропорту
Після прильоту до міжнародного аеропорту (Ngurah Rai) вам, швидше за все, вже доведеться знайомитися з місцевими таксі, оскільки Uber теоретично є, практично – балійська таксішна мафія до зон аеропорту його не підпускає. Краще заздалегідь завантажити додаток місцевого таксі-сервісу Blue Bird, щоб через нього одразу подивитися вартість поїздки. Ще можна замовити трансфер біля готелю чи вілли, де ви бронювали житло (але знову ж таки – заздалегідь).
Страховка
Дуже часто мандрівники нехтують оформленням страховки або сильно на ній заощаджують. Але у випадку з Балі зробити хорошу страховку набагато дешевше, ніж оплачувати лікування. Медицина для приїжджих настільки дорога, що навіть звичайний візит до лікаря буде коштувати від 100$, плюс ліки щонайменше на цю ж вартість. Про аналізи навіть не починатимемо.
Важливо при виборі та оформленні страховки відзначати спорт чи активність, якою займатиметеся, наприклад, серфінг. Те саме про водіння, навіть якщо пасажиром.
Слідкуйте, щоб до страховки були включені ліки, виклик лікаря додому та госпіталізація.
Житло
Балі – великий та різноманітний острів, тому перш ніж шукати житло, потрібно визначитися з районом.
Так як ми їдемо з метою залишатись на тривалий час – вибираємо райони з гарною інфраструктурою та зручностями. А якщо хочеться пригод – тоді можна забиратися в різні точки.
Фаворити кочівників:
Чангу
За рейтингом Nomadlist вважається найпопулярнішим місцем серед віддалених працівників не лише на Балі, а й у всьому світі. Сюди стікаються творчі люди з усього світу: художники, музиканти, танцюристи, дизайнери та письменники. Тут найбільше ком’юніті експатів, величезний вибір житла та магазинів одягу, гарна швидкість інтернету, серфінг та бурхливе нічне життя. Підійде тим, хто прагне тусовок, багато спілкування, навчитися серфити або просто зустрічати нереальні заходи сонця.
Вам сюди, якщо сильні затори та постійні натовпи людей не є критичним мінусом.
Убуд
Якщо вам ближчі духовні практики, спа, йога та види на рисові поля, Убуд – ваш вибір. Тут трохи дешевший, але й менший вибір магазинів, клубів та інших західних закладів. Ще врахуйте, що він знаходиться в центральній частині острова, тому до визначних пам’яток дістатися зручно, а до океану – ні.
Ідеально для шанувальників здорового способу життя і тих, хто хоче перебувати в більш спокійній обстановці.
Крім цих двох регіонів, віддальників можна знайти в Санурі, Куті та Улувату.
Вибрали район, де шукати житло?
- Можна піти легкою дорогою та забронювати житло на Booking, Agoda чи Airbnb. Існує кілька опцій: готель, гестхаус (будинок на 10–15 кімнат із загальною кухнею та територією) та апартаменти.
- Якщо залишаєтеся надовго і хочете заощадити, шукайте в групах у фейсбуці або телеграмі. Оголошення на короткий термін також спливають, але дуже рідко.
- Ще варіант: забронювати готель на кілька ночей і вже шукати житло на місці, обираючи район до душі. Багато балійців здають кімнати, не публікуючи оголошень. Шукайте таблички “Room for rent”.
- Також дуже популярні колівінги. Відмінний варіант для тих, хто летить на Балі один і хоче відразу влитися в тусовку фрілансерів та віддальників. Так ви отримуєте кімнату для проживання + місце для роботи
Чангу:
Мова/спілкування
Офіційною мовою острова є індонезійська мова. У повсякденному житті найбільш широко вживана мова – балійська, якій надано статус національної.
Місцеві за стільки років вже звикли до туристів і на побутовому рівні розмовляють англійською. Але, як і всім народам, їм приємно, коли приїжджі намагаються познайомитись із місцевою культурою. Що непогано вивчити хоча б привітання.
На Балі з’їжджаються мешканці всіх країн, і щоб знайти іноземних друзів, вам достатньо піти на будь-яку тусовку та бути відкритим до нових знайомств. Але для тих, хто не прагне мовного обміну, можна залишатися у суспільстві україно-мовного ком’юніті.
Гроші
Індонезійські гроші – прокляття для тих, хто має проблеми з великими числами. За курсом краще стежити в регулярно оновлюваних джерелах, але орієнтовно з 1 $ ми отримуємо 14.000 індонезійських рупій (IDR). Тобто, щоб стати балійським мільйонером, вам знадобиться близько 70$.
Із собою беріть долари чи євро: їх можна без проблем обміняти на місці.
Де міняти: після прильоту радимо обміняти в аеропорту 50–100$ на перший час. Курс там не найвищий, але з готівкою буде спокійнішим, поки не знайдете наступний обмінник.
Далі є кілька місць для обміну:
Індонезійський банк із пунктом обміну валют. Для обміну валюти вимагатимуть пред’явити документ, що засвідчує особу. Курс, швидше за все, майже як в аеропорту, але цей спосіб найбезпечніший.
Дуже популярним є обмін валюти в офіційних або неофіційних обмінних пунктах, які можна зустріти майже на кожному кроці. Але в таких місцях завжди є шанс бути ошуканим, тому обов’язково дізнавайтеся про наявність комісії та уважно перераховуйте гроші. Також не забувайте про чек.
Пластикові кредитні картки Visa, Master card використовуються досить широко. Їх приймають готелі, ресторани, супермаркети та магазини. Для зняття готівки з картки, вуличними банкоматами краще не користуватися, оскільки дуже поширений скімінг. Краще вибирати ті, що знаходяться в банках, усередині ТЦ або на центральних вулицях, де є камери.
Перед поїздкою краще зателефонувати до свого банку та уточнити умови користування карткою за кордоном, заразом уточнити на рахунок комісії за зняття готівки у сторонньому банкоматі. Також комісію може утримати банк, якому належить банкомат.
Ось хороші банки, де комісія мінімальна чи відсутня взагалі:
Bank Negara Indonesia (BNI) та Bank Central Asia (BCA).
Пересування островом
Що важливо знати?
На Балі практично немає тротуарів, трафік божевільний, а дороги вузькі, тому мотоцикл – must have для тих, хто тут надовго.
Орендувати можна в готелі або найближчій прокатній конторі на вулиці. Ще один зручний спосіб – оренда через сайт https://bikesbooking.com/. Можна відразу подивитися відгуки та перевірити, чи просять заставу на байк.
Ціна залежить від терміну оренди, стану, потужності байка та наявності багажника.
На добу приблизно 5-15 $. На місяць за Scoopy і Vario – від 50$, за NMAX – від 90$.
Вартість бензину на заправках – 0,6 $ / 1л.
Перед оплатою обов’язково перевірте наявність документів під сидінням байка, гальма, світло, подряпини та зніміть все на відео, щоб уникнути проблем при поверненні.
На Балі вам знадобляться міжнародні права, які можна зробити або вдома, або вже після приїзду на острів. Багато туристів їздять без прав, але щоб уникнути проблем із поліцією та страховкою, краще їх зробити (права – 25-30$; хабар, якщо вас зупинять без прав – 10-20$).
Їзда без шолома заборонена. Та й небезпечна.
Оренда машини може бути зручною, якщо ви їдете з компанією кудись углиб острова або в період дощів.
Середня вартість оренди простого авто: 22-30 $ на добу або 150-250 $ на місяць. Арендуйте в будь-якому офісі Car rent або перевірена компанія – Bali Mutia Rental.
Тепер для тих, хто не водить взагалі
Громадський транспорт розвинений дуже слабо і може підійти хіба що на довгі відстані, якщо хочеться заощадити та готові зазнати задухи. Тоді розклади та маршрути дивіться тут – http://ru.kura2bus.com/. Квитки можна придбати на зупинках.
Наступним варіантом буде таксі. Завантажте програму BlueBird або Grab і подорожуй островом з особистим водієм.
Дешевша та зручна альтернатива – байк-таксі. Таку послугу має ті ж GoJek чи Grab.
Місцеві таксисти активно борються з онлайн-таксі, тому швидше за все виникнуть проблеми з викликом таксі від головних пам’яток або пляжів. У таких випадках просто відійдіть від забороненої зони на метрів 500.
Зв’язок
Для тих, хто має намір працювати виключно в коворкінгах, про домашній інтернет можна не думати. Також у готелях та деяких віллах про вайфа турбуватися не доведеться.
Якщо ж доведеться використовувати домашній інтернет, це вам обійдеться – від 20 до 40 $ на місяць. Дуже важливо також купити місцеву сім-карту, щоб завжди залишатися на зв’язку.
Ви вибираєте один з основних провайдерів (Telkomsel, XL, Indosat) і можете оформити сім-карту відразу після прильоту в аеропорт, але так виходить дорожче, ніж у стільниковому магазині на вулиці.
Сім-карта оформляється за паспортом і коштує близько 12 $. Поповнювати можна в тих же стільникових магазинах.
Їжа/Напої
Неважливо, веган ви або м’ясоїд, обожнюєте випічку або сидите на безглютеновій дієті, хочете дотримуватися звичного харчування або ж досліджувати місцеву кухню – Балі задовольнить усі гастрономічні бажання.
Найдешевші заклади – варунги для місцевих. Саме тут можна в компанії балійців познайомитися із справжньою кухнею острова. Біля прилавка вам покладуть рис, а далі ви вибираєте, що до нього додати. Велика тарілка такого асорті буде коштувати 1-2 $. Можливо, вам доведеться розплачуватися за таку ціну хворим на живот, оскільки їжа зазвичай жирна і гостра.
Є ще варунги для туристів. Принцип той самий, але вже з меню та вентилятором. Ціни відповідно будуть вищими – від 3$.
Більшість приїжджих все ж таки харчується в кафе-ресторанах з європейською кухнею. І тут уже вибираєте, що вам до вподоби. Ціна основної страви – від 5$.
Цікаво, що Балі це те місце, де зовсім невигідно самому готувати, якщо ви хочете щось вишукане. Справа в тому, що на острові високий податок на імпорт, тому звичні нам продукти, як молоко, тут коштують набагато дорожче.
Особливо це стосується алкоголю, податку який становить близько 75%. Пляшка найдешевшого вина обійдеться вам від 12$. Коктейлі в кафе – від 7$, у пляжних клубах та ресторанах – від 9 до 15$.
Місцеве пиво Bintang у магазинах коштує від 1,8$ у кафе та ресторанах – від 2,5 до 6$.
Що краще взяти із собою
Температура не опускається нижче 26 градусів, тому вам будуть потрібні переважно легкі речі. Але коли вирушаєте на північ, завжди беріть із собою щось тепле: байку, штани, джинси, шкарпетки. А для підйому на вулкан знадобиться як мінімум тепла куртка та шапка. З взуття – ляпанців та пари зручних кросівок вистачить для всіх активностей.
Збираючи аптечку, захопіть із собою йод, зеленку (добре сушить і загоює тут рани), тому що під час активного відпочинку можна отримати травми. Незайвим буде засіб від розладу шлунка на випадок, якщо організм погано відреагує на нову їжу.
Bali Belly – термін, що позначає розлад шлунка, який виникає у новоприбулих на острів. Це нормальна реакція організму на новий клімат, їжу і воду. Зазвичай проходить за 2 доби.
І також дівчата повинні враховувати, що тампони тут рідкість, а ще вони дуже дорогі. А загалом у тутешніх аптеках можна знайти все необхідне.
Заборонено/Небажано на Балі
- Уникайте наркотиків та місць, де їх вживають (марихуана теж вважається). На Балі все ще існує страта за особливо тяжкі злочини (вбивство, тероризм, торгівля наркотиками).
- Якщо побачите кошики з листя з різним вмістом, що лежать на підлозі, ні в якому разі не наступайте на них. Вони є щоденним даром богам і відіграють дуже важливу роль у житті кожного балійця.
- Не думайте, що мавпочки милі істоти. Вони дуже непередбачувані створіння, які можуть уміг стати агресивними, до того ж вас обікрасти.
- Будьте обережні з дешевим алкоголем. Є випадки серйозних отруєнь метанолом, який часто додають через дешевизну.
- Уважно вивчіть правила входу до храму, щоб не виявити неповагу до дуже релігійних балійців.
- Як і всієї Азії, тут не можна пити воду з-під крана. Найкраще купувати її в супермаркетах та поповнювати пляшечку, коли кудись йдете.